

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Interface | I²C, SMBus |
| Operating Supply Voltage | 2 V to 15 V |
| Max Power Dissipation | 300 mW |
| Max Supply Voltage | 15 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Number of Channels | 2 |
| Operating Supply Current | 900 µA |
| Logic Function | Buffer |
| Number of Inputs | 2 |
| Data Rate | 400 kHz |
| Max Frequency | 400 kHz |
| Nominal Supply Current | 4 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Schedule B | 8542390000 |
Stock: 19
Distributors
pcbx
Unit Price$3.75763
Ext.Price$3.75763
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.75763 | $3.75763 |
| 10 | $3.55779 | $35.57790 |
| 25 | $3.36858 | $84.21450 |
| 50 | $3.18941 | $159.47050 |
| 100 | $2.95450 | $295.45000 |
| 300 | $2.73689 | $821.06700 |
| 500 | $2.53529 | $1267.64500 |
| 1000 | $2.46417 | $2464.17000 |
| 3000 | $2.39505 | $7185.15000 |
| 5000 | $2.32789 | $11639.45000 |
